Zadanie 1

Zorganizowanie w szkole spotkania lub cyklu spotkań z lokalnymi pracodawcami – Czego od nas oczekuje rynek pracy i jak sprostać tym wymaganiom?

W ramach zadania nauczyciele zorganizowali spotkania z lokalnymi pracodawcami: Computer outlet Zikom, MyCenter, TopHiFi, iVico, „Ars libri” Introligatornia, Wydawnictwo. Celem tych spotkań było zapoznanie młodzieży z potrzebami oraz wymaganiami stawianymi przed pracownikami.

Ukończenie nauki na określonym etapie wiąże się ze spotkaniem z potencjalnym pracodawcą. Na lekcjach zawodowych przedmiotów informatycznych uczniowie przygotowali bazę danych lokalnych pracodawców, mapę wycieczki, potencjalne zagadnienia rozmowy kwalifikacyjnej.

Zostały wytypowane:

Computer outlet Zikom, salon sprzedaży MyCenter, firma TopHiFi, sklep iVico.

zadanie_1 (1)

Wszystkie punkty programowe wycieczki zostały zrealizowane. Wymagania wszystkich pracodawców były podobne: wiedza, motywacja do rozwoju, umiejętność zarządzania swoim czasem, dobra organizacja pracy własnej, samodzielność, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, kreatywność.

Computer outlet Zikom

Salon sprzedaży MyCenter

Nowo powstała, ogólnopolska sieć sklepów oferujących produkty z branży AGD-RTV. Sieć salonów sprzedaży rozwijająca się i konkurująca z innymi znanymi markami. Uczniowie dowiedzieli się, że kierownik salonu sprzedaży ma 10 – letnie doświadczenie, nie ma kierunkowego informatycznego przygotowania, dostosował własne umiejętności do wyzwań dynamicznego rynku pracy. MyCenter oferuje najlepszą na rynku, starannie wyselekcjonowaną ofertę najlepszych produktów, wiodących i uznanych producentów.

Główny cel – dostarczenie Klientowi towarów najwyższej jakości w jak najkrótszym terminie – za co odpowiada stale udoskonalany nowoczesny system zarządzania informacją oraz obserwowanie trendów panujących na światowych rynkach. Uczniowie mogli poznać ratalne oferty handlowe, organizację miejsca pracy. Odnotowane zostało stanowisko pracy z napisem „uczę się”. Stażystka przygotowywała miejsce na nowe produkty oferty świątecznej AGD-RTV.

Firma TopHiFi

Uczniowie dowiedzieli się, ze firma zatrudnia 40 profesjonalnie przygotowanych i wykształconych handlowców, którzy obsługują klientów detalicznych i instytucjonalnych na terenie całego kraju. Firma zapewnia platformę zamówień internetowych. Oferta handlowa iVico to produkty Apple. Dla właścicieli iVico to pasja – sprzedaż markowych komputerów. Uczniowie byli zaskoczeni sprzętem uzupełniającym produkty Apple. Największe zainteresowanie Rafała to oferta handlowa drona. Piotr był zainteresowany głośnikami bezprzewodowymi, uwagę Irka przykuł bajecznie kolorowy ekran iMaca.

Każde odwiedzane miejsce pracy wytypowanych lokalnych sklepów komputerowych zaskoczyło uczniów zmiennością, otwartością, elastycznością – oto kilka trafnych określeń współczesnego miejsca pracy. Wykształcenie a umiejętności – pierwsze zagadnienie, które interesowało uczniów. Wszyscy nasi rozmówcy, pracownicy branży informatycznej nie mieli kierunkowego informatycznego wykształcenia. Świat nowych technologii XXI wieku szybko się zmienia, zmieniali się zawodowo pracownicy lokalnej branży komputerowej. Zainteresowania elektroniką, fachowa lektura, zamiłowanie do majsterkowania, odkrywanie nowych technologii w domowym laboratorium stało się wyznacznikiem sukcesu zawodowego. Uczniowie dowiedzieli się o konieczności permanentnego dokształcania, otwartości na nowe zjawiska w branży teleinformatycznej. Zmianę sposobu myślenia o sukcesie w pracy bardzo dobrze oddaje idea oderwania się od tradycyjnego, uproszczonego podejścia do kariery zawodowej, a skupieniu się na osobistym rozwoju, poszukiwaniu i organizowaniu własnego miejsca pracy.

Uczniowie zapamiętali, że współczesny rynek pracy wręcz wymusza na nas, abyśmy myśleli o karierze w sposób twórczy oraz zindywidualizowany. Ogromnego znaczenia nabiera świadomość swoich kompetencji i swojej konkurencyjności. To my sami musimy zaprojektować własną ścieżkę rozwoju, musimy sami zrozumieć chaos informacyjny, który nas otacza.

Uczniowie nauczyli się, że szczególną uwagę pracodawcy zwracają na zdolności komunikacyjne oraz umiejętność pracy w zespole. Wiedza kierunkowa jest ważna, ale nie najważniejsza. O sukcesie kandydata na pracownika w dużym stopniu decyduje motywacja do dalszego rozwoju, aktywność pozaszkolna, lokalne sukcesy w konkursach zawodowych.

Zadowoleni z przedmiotowej wycieczki, a szczególnie z oferty handlowej używanych markowych komputerów – uczniowie wrócili do swoich szkolnych obowiązków mając na uwadze rozwijanie umiejętności pracy w grupie, naukę planowania swojej przyszłej pracy zawodowej.

Spotkanie z właścicielami firmy introligatorskiej „Ars libri”

Właściciele firmy „Ars libri” z branży introligatorskiej podkreślali, że wykwalifikowany introligator znajduje zatrudnienie w drukarniach, firmach introligatorskich, jako osoba planująca i kontrolująca produkcję poligraficzną, zarówno jednostkową, jak i przemysłową. Może także prowadzić własną działalność gospodarczą.

Technik procesów introligatorskich obsługuje nowoczesne urządzenia, analizuje i kontroluje proces technologiczny i gotową produkcję poligraficzną. Introligatorzy chętnie zatrudniani są na terenie Wielkiej Brytanii, a nawet Stanów Zjednoczonych.
Pracodawcy podkreślali, że potrzebują pracowników, którzy będą pracowali na różnych stanowiskach pracy, w elastycznym czasie pracy. Pracodawca zatrudniając pracownika zwraca uwagę na cechy związane z dobrym wykonywaniem zadań, czyli sumienność, odpowiedzialność, rzetelność i skuteczność. Ważna jest również wielofunkcyjność, kreatywność oraz chęć poszerzania kompetencji.

Reklamy
%d blogerów lubi to: